Film Baletky (divadelní záznam) (2007)

Baletky (divadelní záznam)Komedie Baletky dánské autorky Astrid Saalbachové je hrou o šesti ženách, které se sejdou na taneční hodině. Nejedná se o žádné profesionální tanečnice, nýbrž právě naopak o obyčejné ženy, pro které je tanec chvilkovým únikem z všedního života. Jenže tomu jen tak snadno uniknout nelze, a tak se během jedné taneční lekce dozvíme hodně o jejich životech, vztazích, starostech, radostech, bolestech i touhách.
Astrid Saalbachová, narozená v roce 1955, začínala v 80. letech rozhlasovými hrami, posléze se stala známou díky svým dramatům, napsala i několik románů. Častými tématy její tvorby je nutkání k opakování stejných chyb, smrt a odumírání, jak skutečné, tak duševní, strach ze ztráty lásky a svých blízkých apod. Je považována za jednu z nejvýraznějších dramatických osobností své generace, i díky objevnému využívání různých časových rovin a důrazu na jasný, výrazný, hodně mluvený jazyk.
Hra Baletky (orig. Dansetime, tedy Taneční hodina) pochází z roku 1986 a vychází z reálného prostředí baletního kurzu, kde se každý týden scházejí ženy různého věku. A. Saalbachová schválně umísťuje své postavy do prostoru holého baletního sálku, kde není možné nic skrýt, není kam se schovat, možná jen na chvíli uniknout během tance do ticha vlastního těla. Až na pokraji fyzického vyčerpání mizí vše nepodstatné a jednotlivé ženy se stávají konečně samy sebou.
Inscenace brněnského Divadla Husa na provázku z roku 2003 vznikla v době, kdy všichni mužští členové souboru zkoušeli jiné představení a dramaturgie divadla potřebovala nalézt hru, v níž by se uplatnila ženská část souboru. Hra Astrid Saalbachové byla v tomto směru ideální volbou, neboť nabízí role pro ženy různého věku i různých temperamentů a typů. Tato vlastně náhodně vzniklá inscenace se záhy stala jednou z nejúspěšnějších v Divadle Husa na provázku a zejména pro některé divačky se stala přímo kultovním představením.
Režisérem
inscenace i televizního záznamu je mladý absolvent Divadelní fakulty JAMU Pavel Šimák a v rolích tanečnic se představují Gabriela Štefanová, Ivana Hloužková, Kateřina Jebavá, Eva Vrbková, Dita Kaplanová a Alena Ambrová. Hudební doprovod jim zajišťuje mlčenlivý pianista v podání Zdeňka Krále.

Detail

Sekce: Komedie
Délka: 90 min
Vydáno roku: 2007
Pochází z: Česko
Známé také pod názvy:

Učinkující

Režie:
Herci/Herečky:

Hodnocení

Naše hodnocení: 95%
Hodnocení uživatelů: 81%
Rozdíl hodnocení: 14%

Baletky (divadelní záznam) ke stažení zdarma

Ratings:1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.